Android Telefonu Satmadan Önce Yapılması Gerekenler

1 min


Yeni bir mobil cihaz almak için veya herhangi bir nedenden dolayı uzun yıllar boyunca kullandığımız cihazlarımızı satmamız gerekebiliyor. Bu yazımızda Android cihazınızı satmadan evvel mutlaka yapmanız gerekenleri sizlere liste halinde sunuyoruz.

 1. 1 Tüm Özel Verilerinizi Yedekleyin


  Herşeyden önce tabiki yapmanız gereken tüm kişisel dosyalarınızı bir bilgisayara veya bulut sürücüsüne (Google Drive gibi) yedeklemek olmalıdır. Aynı zamanda telefon rehberinizi, takvim etkinliklerinizi ve kişisel notlarınızıda yedeklemeyi unutmayın.

  Tüm verilerin yedeklendiğinden emin olduktan sonra telefonunuzu varsa bir bilgisayara bağlayın ve ardından içerisindeki herşeyi silin. Bilgisayarınız yok ise telefonunuzda bulunan dosya yöneticisinden yararlanın.

 2. 2 Cihazı Tamamen Sıfırlayın!


  Android cihazınızı başka birine teslim etmeden önce kendinize ait hiçbir kişisel veri veya ayar kalmadığından emin olabilmek için telefonunuzu cihazın Recovery bölümü ile formatlamanız gerekiyor. Recovery'e ulaşma şekli cihaz modeline göre değişiklik göstermektedir. Kullandığınız Android cihazın marka ve modelinin recovery yolunu Google üzerinde aratarak bulabilirsiniz. Örneğin cihazın markası Galaxy S8 ise "Galaxy S8 Recovery" tarzında bir arama yapmak işinize yarayabilir. Cihazın recovery bölümüne giriş yaptığınızda "Wipe data/factory reset" seçeneğini kullanarak cihazınızı formatlayabilirsiniz. Bu sayade cihazınız kutudan ilk çıktığı zamana geri dönecektir.

 3. 3 Kalıntılardan Mutlaka Kurtulun!


  Verilerimizi yedekledik, cihazımızı sıfırladık. Fakat bitmedi! Bu adımı mutlaka uygulamanız gerekiyor. Aksi halde cihazınızı satın alan kişinin bilgi düzeyi yüksek ise yok ettiğiniz çoğu veriyi geri getirebilir! Telefonda, tablette veya bilgisayarda silinen verilerin üzerine bir veri gelmediği sürece o verilerin kurtarılma olasılığı var. Yani veri üzerine veri geldiğinde silinir.

  Bu işlem için size güzel bir önerimiz var. iShredder 6 uygulaması ile cihazınızdaki verileri tamamen silebilirsiniz. Fotoğrafları, videoları, SMS'leri, Whatsapp mesajları, notları, e-posta ve tüm dosyaları. 


  iShredder 6 Nasıl Kullanılır? 

  • Güvenli şekilde silinecekleri seçiyorsunuz. 
  • Güvenli sil yöntemini seçiyorsunuz. 
  • Sonra tamamen silmeyi başlatıyorsunuz.  
  • Cycle yani döngü ne kadar artar ise o kadar iyi olur. Yani zamanınız var ise bu işlemi birgün boyunca aklınıza her geldiğinde tekrarlayın ki döngü artsın.

  iShredder, güvenli silme algoritmalarına sahip. Silinmiş verileri geri getiremez hale getirir. USB diskleri, flash bellekleri / flash diskleri, SD kartları, bilgisayar hard diskleri ve Android cep telefonlarda kullanılabilir. Uygulamayı edinmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

  Google Play StoreProtectStar.Com


Sizin Tepkiniz Nedir?

Yarıldım Yarıldım
0
Yarıldım
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!
Alkış Alkış
1
Alkış
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Asabım Bozuldu! Asabım Bozuldu!
0
Asabım Bozuldu!
Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
GIF
GIF Formatı