Makarnaya Dair Hurafeler

2 min


Makarna; dünyada çok sevilen, bütçeye uygun, lezzetli ve besleyici yönden zengin bir besin. Bir yandan da 'makarna şişmanlatır ve sağlıklı değildir.' bilgileri de toplumda çok yaygın. Makarna hakkındaki bilimsel bilgilere beraber bakalım :


  • The WHO'nun karbonhidratların beslenme ve beslenme bilimi alanındaki yeri üzerinde hazırladığı rapor, makarna gibi karbonhidrat içerikli yiyeceklerin insan sağlığının vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirtmiştir. 
  • Makarna sağlıklı karbonhidrat kaynağı olmakla birlikte enerji metabolizmasında görevli B grubu vitaminlerinin de en iyi besinidir.
  • Doğru miktar ve çeşitte makarna yemenin kilo verimine, kilo kontrolünün sağlanmasına, depresyonun önlenmesine, çocukların daha sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesine ve Parkinson hastalığının önlenmesine yardımcı olduğu biliniyor.
  • Makarna sizi şişmanlatmaz. Yapılan çalışmalar obeziteden karbonhidratların değil, fazla alınan kalorilerin sorumlu olduğunu kanıtlamıştır.
  • Düşük miktarda glisemik içeren bir yiyecek olduğu için, özellikle fazla kilolu insanlarda olmak üzere, kan şekerinin ve kilonun kontrol edilmesine yardımcı olmaktadır.
  •  Akdeniz diyetinin kilo verdirmede oldukça başarılı olmasının sebebi; makarnayı taze sebze, domates sosu, zeytinyağı, küçük porsiyonlarda balık, baklagiller ve diğer proteinli yiyeceklerle birleşmesidir.
  • Makarna yemenin başka bir yararı ise; diğer öğün saatine kadar kan şekerini ve insülin oranını düşürmesidir. 
  • Az pişmiş makarnanın glisemik indeksi fazla pişmişinden daha azdır. Ek olarak, nişastalı yüzeyi sebebiyle, soğuk makarnanın glisemik indeksi daha düşüktür. Tam tahıllı makarna, düşük glisemikli olmasının yanı sıra ekstra vitamin, mineral ve lif açısından katkı sağlamaktadır.
Günün notu: 
Beyaz yerine integral makarna tercih etmek inülin gibi diyet liflerinin fazla miktarda alınarak kan şekerinin yükselmemesini, bağırsak hareketlerinin artmasını ve ana öğünde uygun miktarda yenilince de tok kalarak obeziteden korunmayı sağlar. 

İçeriğin orjinali:

View this post on Instagram

⬇️🍝⬇️ Makarna; dünyada çok sevilen, bütçeye uygun, lezzetli ve besleyici yönden zengin bir besin. Bir yandan da 'makarna şişmanlatır ve sağlıklı değildir.' bilgileri de toplumda çok yaygın. Makarna hakkındaki bilimsel bilgilere beraber bakalım : 📌 The WHO'nun karbonhidratların beslenme ve beslenme bilimi alanındaki yeri üzerinde hazırladığı rapor, makarna gibi karbonhidrat içerikli yiyeceklerin insan sağlığının vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirtmiştir. 📌 Makarna sağlıklı karbonhidrat kaynağı olmakla birlikte enerji metabolizmasında görevli B grubu vitaminlerinin de en iyi besinidir. 📌 Doğru miktar ve çeşitte makarna yemenin kilo verimine, kilo kontrolünün sağlanmasına, depresyonun önlenmesine, çocukların daha sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesine ve Parkinson hastalığının önlenmesine yardımcı olduğu biliniyor. 📌 Makarna sizi şişmanlatmaz. Yapılan çalışmalar obeziteden karbonhidratların değil, fazla alınan kalorilerin sorumlu olduğunu kanıtlamıştır. 📌 Düşük miktarda glisemik içeren bir yiyecek olduğu için, özellikle fazla kilolu insanlarda olmak üzere, kan şekerinin ve kilonun kontrol edilmesine yardımcı olmaktadır. 📌 Akdeniz diyetinin kilo verdirmede oldukça başarılı olmasının sebebi; makarnayı taze sebze, domates sosu, zeytinyağı, küçük porsiyonlarda balık, baklagiller ve diğer proteinli yiyeceklerle birleşmesidir. 📌Makarna yemenin başka bir yararı ise; diğer öğün saatine kadar kan şekerini ve insülin oranını düşürmesidir. 📌Az pişmiş makarnanın glisemik indeksi fazla pişmişinden daha azdır. Ek olarak, nişastalı yüzeyi sebebiyle, soğuk makarnanın glisemik indeksi daha düşüktür. Tam tahıllı makarna, düşük glisemikli olmasının yanı sıra ekstra vitamin, mineral ve lif açısından katkı sağlamaktadır. ❕❕Günün notu : Beyaz yerine integral makarna tercih etmek inülin gibi diyet liflerinin fazla miktarda alınarak kan şekerinin yükselmemesini, bağırsak hareketlerinin artmasını ve ana öğünde uygun miktarda yenilince de tok kalarak obeziteden korunmayı sağlar. 🌸 #gününsağlıkönerisi #diyet #diyetisyen #foodphotography #kalori #body #healthy #diyetlistesi #diyetyemekleri #diyetteyim #diyettarifler #kahvaltı #sağlık #diet #foodgasm #foodies #breakfast

A post shared by Gününsağlıkönerisi (@gununsaglikonerisi) on


Sizin Tepkiniz Nedir?

Yarıldım Yarıldım
0
Yarıldım
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!
Alkış Alkış
0
Alkış
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Asabım Bozuldu! Asabım Bozuldu!
0
Asabım Bozuldu!
Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
GIF
GIF Formatı