Mutlaka Okumanız Gereken 5 Araştırma-Tarih Kitap Önerisi

Ülkemizde maalesef kitap okuma oranı çok düşük. Kitap okuyarak kendini geliştirmeye çalışan ve cahillerle mücadele eden az bir kesim için bugün birbirinden etkileyici 5 eser tanıtacağız. Özellikle evde kaldığımız(!) bu günler kitap okumak için harika bir neden. bugün listeleyeceğimiz bu kitaplar araştırma ve tarih ağırlıklı. Eğer kitaplarla aranız iyiyse bir önceki kitap önerilerimize bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

1) Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens

Mutlaka okumanız gereken 5 araştırma-tarih kitap önerisi listemizin ilk sırasında Sapiens bulunuyor.

İsrailli Yazar ve Tarih Profesörü Yuval Noah Harari’nin kaleme aldığı Hayvanlardan Tanrılara Sapiens adlı kitap son yılların en çok ses getiren kitapları arasında yer alıyor. Başlangıçtan bugüne insanın tarihsel yolculuğunu ele alan eser, bugünü meydana getiren tüm koşulları fenni ve sosyal bilimler ışığında detaylandırıyor.

“Önce her şey bir toz bulutuydu.” Kulağa çok tanıdık geliyor değil mi? Bilindiği üzere bu ifade, karşı tarafın bir konuyu tüm detaylarıyla kavraması adına günümüzde muzipçe kullanılan bir kalıp. Ancak söz insanlık tarihinden açıldığında, bu başlangıcın önemini göz ardı etmek mümkün değil. Hayvanlardan Tanrılara Sapiens; evren, dünya ve insan hakkında sorulan tüm soruları cevaplamaya tam da bu noktadan başlatıyor.

2) Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi

Mutlaka okumanız gereken 5 araştırma-tarih kitap önerisi listemizin ilk sırasında Homo Deus bulunuyor.

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabıyla insan türünün dünyaya nasıl egemen olduğunu anlatan Harari, Homo Deus adlı bu kitabında ise çarpıcı öngörüleriyle yarınımızı ele alıyor. İnsanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu bilim, tarih ve felsefe ışığında incelediği bu kitap, insanın bambaşka bir türe, Homo deus’a evrildiği bir gelecek kurguluyor.

3) 21.Yüzyıl için 21 Ders

Mutlaka okumanız gereken 5 araştırma-tarih kitap önerisi listemizin ilk sırasında 21.Yüzyıl İçin 21 Ders bulunuyor.

21. yüzyılın en çok ses getiren düşünürlerinden Yuval Noah Harari, ilk kitabı Sapiens’te insanın nasıl önemsiz bir hayvandan dünyanın efendisine dönüştüğünü, ikinci kitabı Homo Deus’ta çarpıcı öngörüleriyle insanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu ele almıştı. 21. Yüzyıl İçin 21 Ders isimli bu kitap ise yüzyılımızın eşi benzeri görülmemiş teknolojik ve ekonomik kırılmalarıyla ve yaşanan aralıksız değişimlerle başa çıkabilmek için elzem soruları tartışmaya açıyor.

4) Cumhuriyet’in İlk Yüzyılı 1923-2023

Mutlaka okumanız gereken 5 araştırma-tarih kitap önerisi listemizin ilk sırasında Cumhuriyet’in İlk Yüzyılı bulunuyor.

Bu kitap Cumhuriyet’in ilk yüzyılında yaşanan olayları İsmail Küçükkaya ve İlber Ortaylı’dan tüm objektifliğiyle okuyabileceğiniz bir eser. 1 asıra şahitlik etmek istiyorsanız bu eser tam size göre.

“Türklerin son iki asrı bütün Doğu dünyasında ve Balkanlar’da dikkatle gözden geçirilmesi gereken büyük bir tarihî yolculuktur. Bu nedenle de Dünya Tarihi’nin önemli bir parçasıdır ve dikkatle üzerinde durulmalıdır.” İlber Ortaylı

5) Bu Ülke

Mutlaka okumanız gereken 5 araştırma-tarih kitap önerisi listemizin ilk sırasında Bu Ülke bulunuyor.

Cemil Meriç’in hayatından kesitleri ve yaşamı boyunca elde ettiği deneyimlerini topladığı bu kitap, deneme türünün  modern Türk edebiyatındaki en muazzam örneklerinden birini oluşturuyor. Yakın Türkiye tarihine ışık tutan eser, yazarın deneyimleri ve yorumlamaları ile ustaca harmanlanıyor.

Okurken derin düşüncelere kapılıp, yazarın tespit niteliğindeki tanımlamalarında kendinizi kaybedeceğiniz bu eser, Türkiye’nin geçmişindeki sağ-sol çatışmalarını anlamlandırma üzerine de bir kaynak oluşturuyor. Yazarın akıcı üslubu karşısında kayıtsız kalamayacağınız “Bu Ülke” kitabı ile Cemil Meriç’i hem yakından tanıyacak hem de ona büyük bir hayranlık besleyeceksiniz.

Bu bağlantıyı kullanarak kitapları satın alabilirsiniz.

Lütfen görüşlerinizi belirtiniz. Çünkü görüşleriniz bizi geliştirecektir.